Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

TORAKSIM'DA "KİTAPLARI DİNLEYİN" KÖŞESİ'NİN
YÜZYİRMİDÖRDÜNCÜ SESLİ KİTABI: "FRANZ KAFKA - BABAYA MEKTUP"

Türk Toraks Derneği Bilimsel ve Sosyal Platformu olan TORAKSIM'ın "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin yüzyirmidördüncü sesli kitabı "FRANZ KAFKA - BABAYA MEKTUP".

"KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin bu haftaki sesli kitabı 20. yüzyıl edebiyatının en önemli figürlerinden biri olarak kabul edilen Yahudi asıllı roman ve hikaye yazarı Franz KAFKA'nın 1919 yılında yayımlanan eseri “BABAYA MEKTUP”.

KAFKA'nın, babası Hermann KAFKA'ya Kasım 1919 tarihinde yazdığı bu mektup, alıcısına hiçbir zaman ulaşmadı. Yazarın yapıtlarına ve esin dolu dünyasına adım atmak için mükemmel bir giriş metni olan mektup, aynı zamanda 20. yüzyıl edebiyat tarihinin büyük itiraflarından biri sayılabilir. KAFKA, suçlayıcı bir tonla hafif bir ironinin birbirine karıştığı mektubunda, babası tarafından kabul görme talebini dillendirir. Başarılı bir iş adamı olan Hermann KAFKA'nın oğluyla ilişkisinde, işlerini devam ettirecek tek erkek evladına yönelik geleneksel beklentisi belirleyici olmuştu. Bu, yeni oluşmuş ataerkil Yahudi orta sınıfının yaşadığı tipik baba-oğul çatışmasının yaygın bir örneğiydi aslında.

Sesli kitabı TORAKSIM, Ortak Pano'da bulunan "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nden dinleyebilir, kitap hakkındaki görüşlerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

"FRANZ KAFKA - BABAYA MEKTUP" sesli kitabını isterseniz bilgisayarlarınıza, mobil cihazlarınıza (iPhone, Android telefon, iPad ve Android tabletler vs.) da indirebilirsiniz.

www.toraksim.org

Haberler