Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

TORAKSIM'DA "KİTAPLARI DİNLEYİN" KÖŞESİ'NİN
ELLİSEKİZİNCİ SESLİ KİTABI: "MOLIERE - HASTALIK HASTASI"

Türk Toraks Derneği Bilimsel ve Sosyal Platformu olan TORAKSIM'ın "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin ellisekizinci sesli kitabı "MOLIERE - HASTALIK HASTASI".

"KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin bu haftaki sesli kitabı Fransız oyun yazarı Jean Baptiste Poquelin MOLIERE tarafından 1673 yılında yazılan komedi-bale türünde seyirlik oyunu "HASTALIK HASTASI".

MOLIERE'in son eseri olan oyun, üç bölümden oluşan bir müzikli gülmecedir. Saf bir adamın, onu gelir kapısı olarak gören doktorunun yalanlarına kanarak kendini ölümcül bir hasta olarak görmesini konu alır. Yaklaşık iki saat süren Hastalık Hastası, toplumun ahlaki yapısına ve bilgisiz, yeteneksiz hekimlere eleştirel bir bakışla yaklaşır.

MOLIERE, Hastalık Hastası'nın sahnelendiği 17 Şubat 1673 tarihinde eşinin ve yakın arkadaşlarının bu kez sahne arkasında kalması için yalvarmalarına rağmen Argan rolüne çıkar ve son sahnede doktorluk yeminini ettiği sırada ağzından gelen kanı saklayarak oyununu bitirir. O gece MOLIERE'in son gecesidir.

Sesli kitabı TORAKSIM, Ortak Pano'da bulunan "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nden dinleyebilir, kitap hakkındaki görüşlerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

"MOLIERE - HASTALIK HASTASI" sesli kitabını isterseniz bilgisayarlarınıza, mobil cihazlarınıza (iPhone, Android telefon, iPad ve Android tabletler vs.) da indirebilirsiniz.

www.toraksim.org

Haberler