Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

TORAKSIM'DA "KİTAPLARI DİNLEYİN" KÖŞESİ'NİN
ELLİBEŞİNCİ SESLİ KİTABI: "ALBAY CHABERT - BALZAC"

Türk Toraks Derneği Bilimsel ve Sosyal Platformu olan TORAKSIM'ın "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin ellibeşinci sesli kitabı "ALBAY CHABERT - BALZAC".

"KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin bu haftaki sesli kitabı Fransız Edebiyatı'nda gerçekçi roman anlayışının öncüsü sayılan Honore de BALZAC'ın 1832-1835 yılları arasında kaleme aldığı eseri "ALBAY CHABERT".

Bu eser, Eylau Muharebesi sırasında, iki Rus askeriyle savaşırken kafasına yediği kılıç darbesi yüzünden bilincini yitiren ama askerleri tarafından öldü sanılarak toplu mezarlardan birine atılan Albay Chabert'in öyküsünü ele almaktadır. Kendine geldiğinde bir toplu mezara atıldığını farkeden Chabert, güçlükle de olsa mezardan çıkacaktır. Ama yeniden Fransa'ya varması çok zaman alacağından, tüm ülkeye ölümü ilan edilecek ve tüm serveti karısına devredilecektir. Bir zamanlar zenginliği ve şöhretiyle tanınan Chabert şimdi herkesin öldü bildiği beş parasız bir adamdır, çünkü karısı, albayın ölüm haberinden hemen sonra başka bir adamla evlenecek ve albaya servetinden tek bir kuruş bile geri vermek istemeyecektir. Hikayenin bittiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü albayımız hayatta kaldığını hukuken kanıtlamak için bir avukatlık bürosuna gidecek ve hikaye işte burada başlayacaktır...

Sesli kitabı TORAKSIM, Ortak Pano'da bulunan "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nden dinleyebilir, kitap hakkındaki görüşlerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

"ALBAY CHABERT - BALZAC" sesli kitabını isterseniz bilgisayarlarınıza, mobil cihazlarınıza (iPhone, Android telefon, iPad ve Android tabletler vs.) da indirebilirsiniz.

www.toraksim.org

Haberler