Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

"İNFEKSİYON KONTROL BÜLTENİ"
18. SAYI YAYINLANDI...

Hastanelerimizdeki çoklu dirençli bakterilerin yayılmasının önlenmesi, sağlık bakımı ile ilişkili infeksiyonların azaltılması açısından büyük önem taşıyor. Sağlık bakımı ile ilişkili infeksiyonların azalması, daha az antibiyotik kullanımı ve böylece daha az dirençli bakteri anlamına da geliyor. Sonuçta infeksiyon kontrolü ile antibiyotik yönetimi birbiri ile ayrılmaz bir bütün oluşturuyor. Çoklu dirençli bakterilerin kolonize olduğu ya da infeksiyona neden olduğu bir hastanın erkenden tanınması ve izole edilmesi, infeksiyon kontrolündeki başarının başlangıç noktasını oluşturuyor. Hastaneye yatış sırasında çoklu dirençli bakterilerin erken tanınması; önceden hastanın kolonize olduğu veya hastada infeksiyon oluşturan mikroorganizmanın bilgisayar ortamında hastanın yatışı sırasında uyarı olarak görünmesi ya da hızlı tanı testlerinin kullanımı ile mümkün oluyor. Hızlı tanı testleri hastanın yatışı süresince de erken mikrobiyolojik tanıya yardımcı oluyor. Ayrıca hızlı tanı test sonuçları uygun ampirik tedavi başlanması açısından da bir yol gösterici olarak antibiyotik yönetimine katkıda bulunuyor.

Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği tarafından online olarak yayınlanan "İNFEKSİYON KONTROL BÜLTENİ"nin 18. sayısında hızlı tanı testlerinin infeksiyonların kontrolü ve önlenmesindeki optimal kullanımını anlatan bir MAKALE ve infeksiyon kontrol hemşiresi bakışı ile "Çoklu Dirençli Bakteriler İçin İnfeksiyon Kontrolü Nasıl Olmalı?" sorusunu yanıtlayan bir konuşma özetini e-posta aracılığıyla HİDERİM üyelerine ulaştırdık.

Siz de eğer henüz üye değilseniz www.hiderim.org adresinden "Üye Olmak İçin" linkini tıklayarak HİDERİM'e üye olup "İNFEKSİYON KONTROL BÜLTENİ"ni takip edebilirsiniz.

Bu paylaşımların infeksiyon kontrolünde istediğimiz noktaya gelmemize katkıda bulunması dileğiyle...

www.hiderim.org

Haberler