Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

TORAKSIM'DA “KİTAPLARI DİNLEYİN” KÖŞESİ'NİN
ONDOKUZUNCU SESLİ KİTABI: "MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ - GİLGAMEŞ"

Türk Toraks Derneği Bilimsel ve Sosyal Platformu olan TORAKSIM'ın "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin ondokuzuncu sesli kitabı "MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ - GİLGAMEŞ".

"KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin bu haftaki sesli kitabı sümerolog Muazzez İlmiye ÇIĞ'ın kaleme aldığı, Sümerlilerin bundan binlerce yıl önce yaşamış olan kahraman kralı Gilgameş'in serüvenlerini kapsayan "GİLGAMEŞ" öyküsü.

Bu öyküde yer alan konular, Gilgameş'in yaşadığı çağdan itibaren yüzyıllar boyunca ağızdan ağıza geçtikten sonra çivi yazısıyla destan halinde tabletlere yazılmıştır. Babilliler, Sümerce yazılmış tek tek konuları, Akad dilinde bir bütün destan haline getirmişlerdir. Muazzez İlmiye ÇIĞ, Sümerce yazılıp destana alınmamış öyküleri, Xll tablette yazılanları ve destanda bulunmayan, fakat Akadca şiir halinde yazılmış Gilgameş'in doğumunu anlatan öyküyü de kitabına eklemiş, böylece Gilgameş destanının tümünü ve Gilgameş'e ait yazılan bütün konuları bir araya toplamıştır.

Sesli kitabı TORAKSIM, Ortak Pano'da bulunan "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nden dinleyebilir, kitap hakkındaki görüşlerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ - GİLGAMEŞ sesli kitabını dinledikten sonra isterseniz bilgisayarlarınıza, mobil cihazlarınıza (iPhone, Android telefon, iPad ve Android tabletler vs.) da indirebilirsiniz.

www.toraksim.org

Haberler