Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

"İNFEKSİYON KONTROL BÜLTENİ"
14. SAYI YAYINLANDI...

Üriner kateter ile ilişkili üriner sistem infeksiyonları en sık görülen sağlık bakımı ile ilişkili infeksiyonlardan biridir. Hastaların yatış süresinin uzamasına, morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Bu infeksiyonların önlenmesinde alınması gereken bazı basit önlemler sıklıkla gözümüzden kaçmaktadır. Demet uygulamalarının bu infeksiyonların önlenmesinde oldukça etkili olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Üriner kateter takılmadan önce el hijyeninin sağlanması, kateteri takan kişinin bu konuda deneyimli olması ve steril teknik ile kateterin takılması infeksiyonların önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda gereksiz kateter takılmasının önüne geçilmesi, kateter ihtiyacının günlük olarak değerlendirilmesi ve mümkün olan en kısa sürede (mümkünse 7 günden önce) kateterin çıkarılmasının bu infeksiyonların önlenmesinde oldukça etkili olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir.

Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği tarafından online olarak yayınlanan "İNFEKSİYON KONTROL BÜLTENİ"nin 14. sayısında üriner kateter ile ilişkili üriner sistem infeksiyonları ile ilgili bir DERLEME ve 2014 yılında yayımlanan sağlık bakımı ile ilişkili infeksiyonların önlenmesi ile ilgili yaygın kabul gören bir KILAVUZ e-posta aracılığıyla HİDERİM üyelerine ulaştırıldı. Ayrıca Nisan ayında yapılacak olan Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı (HİEP) 2017'nin Bilimsel Programına ve web sayfasına www.hiep2017.org linkinden ulaşabilirsiniz.

Siz de eğer henüz üye değilseniz www.hiderim.org adresinden "Üye Olmak İçin" linkini tıklayarak HİDERİM'e üye olup "İNFEKSİYON KONTROL BÜLTENİ"ni takip edebilirsiniz.

Bu paylaşımların infeksiyon kontrolünde istediğimiz noktaya gelmemize katkıda bulunması dileğiyle...

www.hiderim.org

Haberler