Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

TÜRKİYE'DE LÖSEMİ LENFOMA MİYELOM ARAŞTIRMALARI DERGİSİ
YAYIM HAYATINA BAŞLADI!!!

Lösemi Lenfoma Miyelom Hastaları ve Araştırma Eğitim Birliği Derneği'nin yayın organı olarak hazırlanan "Türkiye'de Lösemi Lenfoma Miyelom Araştırmaları" Dergisi'nin 2017 yılı 1. sayısı yayımlandı.

Yayınevimiz tarafından grafik-tasarım ve redaksiyonu gerçekleştirilen "Türkiye'de Lösemi Lenfoma Miyelom Araştırmaları" Dergisi'nin ilk sayısında yayımlanan 3 adet araştırma ve 3 adet olgu sunumu türündeki makaleye www.llmdergi.org adresinden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle...

EDİTÖRDEN

Kanbilim, güncelde bilinen adıyla hematoloji ve onun da hematolojik kanserleri, son 20 yılda en çok ilerlemenin görüldüğü alanların ilk sıralarında yer alıyor. Tanı ve tedavide umut verici gelişmeler sağlanıyor sürekli. Özellikle hematolojik kanserler alanında yapılan araştırmalar baş döndürücü hız ve niteliğe ulaştı. Çok sayıda uluslararası işbirliği ürünü olan çalışmalar yapılıyor ve makale halini alıyor. Bizim ülkemizde de alan çok devingen. Uluslararası çalışma ortaklıkları aracılığıyla bizim kanbilim uzmanlarımız da bilimsel olarak önemli konumlarda yerler edinmekteler. Bunlar çok güzel. Bunların, kendi verilerimizin de bizlere ışık tutacağı kendi deneyimlerimizle pekiştirilmesini önemsiyoruz. Bazen bir Almanya çalışmasının sonuçları Amerikan çalışması ile örtüşmeyebiliyor. Güncel rehberler sıklıkla değişmekte iken, kendi verilerimizin yani deneyimlerimizin ne olduğunu bilmeyi önemsiyoruz. Kendi ülkemizde yapılan ama çeşitli nedenlerle -etik dışı olmayan- yayınlanma olasılığı bulamayan, bir nedenle değerli çalışmaların kongre posterleri olarak kalmasına razı olmuyoruz. Ayrıca Türkçe makale yazmak için zemin yaratıyoruz. Hematolojide ve özellikle hematolojik kanserler alanında günümüzde düzenli araştırma yayınlayan ve dili Türkçe olan dergi bildiğimiz kadarıyla yok. Biz hematolojiyi ve Türkçemizi seviyoruz. Güzel çalışmaların, derlemelerin ve olgu sunumlarının yer alacağı bu dergiyi birlikte yaşatmak ve büyütmek dileğiyle, katkı veren herkese çok teşekkür ediyorum.

Prof. Dr. Muhit ÖZCAN


www.bilimseltipyayinevi.com

Haberler