Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

"İNFEKSİYON KONTROL BÜLTENİ"
13. SAYI YAYINLANDI...

Pneumocytis jirovecii pnömonisi ve nozokomiyal bulaşla ilgili yapılan çalışmalar, özellikle transplant hastaları gibi bağışıklığı baskılanmış hastalarda bu etkenin hastadan hastaya geçişi konusunda ciddi kanıtlar ortaya koymakta ve klasik endojen aktivasyon görüşünü geri plana atmaktadır. Bu etken ile pnömoni olduğu gösterilen bağışıklığı baskılanmış hastanın tek kişilik odada izole edilmesi ve böyle olguların bağışıklığı baskılanmış diğer hastalarla aynı ortamı paylaşmaması, nozokomiyal bulaşın önlenmesi açısından en akılcı yol gibi durmaktadır. Enfeksiyon kontrol klavuzlarında henüz ayrıntılı olarak ele alınmayan bu durum için gerekli önlemleri almak, özellikle bağışıklığı baskılanmış hasta takip eden merkezlerde olası salgınların önüne geçebilecektir.

Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği tarafından online olarak yayınlanan "İNFEKSİYON KONTROL BÜLTENİ"nin 13. sayısında Pneumocytis jirovecii pnömonisi ve nozokomiyal bulaşın ele alındığı bir DERLEME e-posta aracılığıyla HİDERİM üyelerine ulaştırıldı. Ayrıca Nisan ayında yapılacak olan Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı (HİEP) 2017'nin Bilimsel Programına ve web sayfasına www.hiep2017.org linkinden ulaşabilirsiniz.

Siz de eğer henüz üye değilseniz www.hiderim.org adresinden "Üye Olmak İçin" linkini tıklayarak HİDERİM'e üye olup "İNFEKSİYON KONTROL BÜLTENİ"ni takip edebilirsiniz.

Bu paylaşımların infeksiyon kontrolünde istediğimiz noktaya gelmemize katkıda bulunması dileğiyle...

www.hiderim.org

Haberler