Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

TORAKSIM'DA "KİTAPLARI DİNLEYİN" KÖŞEMİZİN
YEDİNCİ SESLİ KİTABI: "DR. JEKYLL ve MR. HYDE"

Türk Toraks Derneği Bilimsel ve Sosyal Platformu olan TORAKSIM'ın "KİTAPLARI DİNLEYİN" köşesinin yedinci sesli kitabı Okan BAYÜLGEN'in sesinden DR. JEKYLL ve MR. HYDE.

İskoçyalı yazar Robert Louis Stevenson'ın 1886 yılında yayımladığı romanının özgün adı Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde (Türkçesi: Dr. Jekyll ve Mr. Hyde'ın Tuhaf Vakası)'dır. Türkiye'de ilk defa 1942 yılında Hamdi VAROĞLU'nun Türkçe çevirisiyle ve “İki Yüzlü Adam” adıyla Ahmet Halit Kitabevi tarafından yayımlanmıştır. Daha sonra 1944 yılında Maarif Vekaleti Basımevi tarafından Dr. Jekyll ile Mr. Hyde adıyla basılan roman 1963 yılında Varlık Yayınları'ndan tekrar “İki Yüzlü Adam” adıyla çıkmıştır. Bundan sonra 2000'li yıllara kadar birçok yayınevi tarafından yapılan yeni baskılarında özgün adının çevirisine yakın isimler kullanılmıştır.

Roman zaten insanın doğasında bulunan kişilik farklılıklarının bir alegorisidir. Dr. Jekyll ve Mr. Hyde insan ruhundaki iki farklı kişiliğin; iyinin ve kötünün çatışmasını anlatmaktadır.

Yayınlanır yayınlanmaz çok satanlar listesinden düşmeyen bu roman bütün Dünyada sayısız kez basılmış ve bugüne kadar hiçbir zaman kitapçı raflarından eksilmemiştir. 1908 yılından başlayarak da yaklaşık 123 kez sinema ve televizyona uyarlanmıştır. Defalarca da sahnelenen eserin popülerliği günümüze kadar hiç azalmamıştır.

Sesli kitabı TORAKSIM, Ortak Pano'da bulunan "KİTAPLARI DİNLEYİN" köşesinden dinleyebilir, roman hakkındaki görüşlerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Okan BAYÜLGEN'in sesinden DR. JEKYLL ve MR. HYDE romanını dinledikten sonra isterseniz bilgisayarlarınıza, mobil cihazlarınıza (iPhone, Android telefon, iPad ve Android tabletler vs.) da indirebilirsiniz.

www.toraksim.org

Haberler