Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

"İNFEKSİYON KONTROL BÜLTENİ"
5. SAYI YAYINLANDI...

Önümüzdeki Perşembe "1 Aralık Dünya AIDS Günü" ve toplumumuz için olduğu kadar, biz sağlık çalışanlarının da farkındalığının artırılması yönünde bazı bilgilerimizi güncellemeye ihtiyacımız var: Dünya'da HIV ile yaşayanların toplam sayısı 36.7 milyon ve 2015 yılında HIV bulaşı olanların sayısı ise 2.1 milyon olarak tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise 2015 yılı sonu itibariyle resmi kayıtlardaki toplam vaka sayısı 11.843 olarak bildirilmiştir. Bir taraftan yeni infeksiyonları önlemek için çalışırken, diğer taraftan da mevcut vakalara en etkin tedaviyi vermek zorundayız. Yeni infeksiyonların önlenmesi konusunda toplumumuza korunma önlemlerinin tekrar tekrar anlatılması büyük önem taşıyor. Biz sağlık çalışanları da çalışma ortamımızda kan ile bulaşan HIV, HBV ve HCV gibi virüslere karşı risk altındayız ve sağlık bakımı sırasında standart önlemlere uymak zorundayız. Standart önlemlerin kan yolu ile bulaşan mikroorganizmalara ve hastane infeksiyonlarına karşı biz sağlık çalışanlarını koruduğunu her zaman aklımızda tutmalıyız.

Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği tarafından online olarak yayınlanan "İNFEKSİYON KONTROL BÜLTENİ"nin 5. sayısında standart önlemler ve uyum konusunun işlendiği 2 literatür ile "Hasta ve Sağlık Çalışanı Güvenliği Platformu (www.hscgp.org)" adına Prof. Dr. Serhat ÜNAL tarafından yapılmış olan "Delici-Kesici Alet Yaralanmaları Anketi" sonuçlarının yer aldığı sunumu e-posta aracılığıyla HİDERİM üyelerine ulaştırdık.

Siz de eğer henüz üye değilseniz www.hiderim.org adresinden "Üye Olmak İçin" linkini tıklayarak HİDERİM'e üye olup "İNFEKSİYON KONTROL BÜLTENİ"ni takip edebilirsiniz.

Bu paylaşımların infeksiyon kontrolünde istediğimiz noktaya gelmemize katkıda bulunması dileğiyle...

www.hiderim.org

Haberler